Colegiul Național „Ioan Slavici”

Fii schimbarea pe care vrei să o vezi în lume!

Colegiul Național „Ioan Slavici”

Fii schimbarea pe care vrei să o vezi în lume!

Colegiul Național „Ioan Slavici”

Fii schimbarea pe care vrei să o vezi în lume!

Oferta educațională

Tradiție, prestigiu, profesionalism – acestea sunt principalele atuuri ale colegiului nostru. Oricine îi calcă pragul este impresionat de relația dintre cadrele didactice și elevi, de stilul democratic în care se derulează procesul instructiv-educativ. Și atmosfera din școală, cea extra-curriculară, este demnă de invidiat. Întregul profil educațional al Colegiului Național „Ioan Slavici” oferă garanția reușitei prin dăruirea cadrelor didactice, creativitate și adaptare la cerințele pieței muncii. Vizitați-ne și vă veți convinge! (Poza abee5)

Radio CNIS

 

 

 

Cândva, nu cu atât de mult timp în urmă, voci tinere și vesele erau tot ceea ce puteai auzi în pauze. Acum avem și muzică pentru că, așa cum spunea cineva, omul a făcut muzica, iar muzica l-a făcut fericit. Voci tinere și vesele, pe fond muzical.
Începând cu decembrie 2007, Radio CNIS emite în fiecare pauză, strecurând printre acorduri Minutul de știri, promouri la diferite campanii ale școlii sau unele care ne amintesc de evenimente importante, naționale și din lume.

 

Contact: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Ne găsiți și pe facebook

Acum puteti face si dedicatii

 

În anul școlar 2018-2019 echipa Radio CNIS este formată din:

 • Cristina Ardelean, DJ - XII D;
 • Andrei Lung, DJ și realizator spoturi audio - XI C;
 • Alex Supuran, DJ - X B;
 • Daria Șerban, DJ - XI C;
 • Adriana Tărcan, DJ și „Vocea radioului” - XI C;
 • inf. Romeo Farcău - suport tehnic;
 • prof. Ioana Văsuț - coordonator.

 

Echipa 2016-2018:

 • Cristina Ardelean, DJ - X D;
 • Tamas Asztalos, DJ - XI D;
 • Florentina Chiș, DJ - XI D;
 • Narcisa Costescu, DJ - XI B;
 • Andreea Coțan, DJ - X C;
 • Tamas Dobray, DJ-rezervă - XI D;
 • Andrei Marchiș, DJ-rezervă - XI C
 • Andreea Maroșan, DJ-rezervă - X C;
 • Greta Peter, prezentatoare de știri - XI G;
 • inf. Romeo Farcău - suport tehnic;
 • prof. Ioana Văsuț - coordonator;
 • coolOvidiu Matioc - Radio Transilvania, consultant.

 

Echipa 2015-2016:

 • Cristina Ardelean, DJ - IX D;
 • Tamas Asztalos, DJ - X D;
 • Florentina Chiș, DJ - X D;
 • Narcisa Costescu, DJ - X B;
 • Andreea Coțan, DJ - IX C;
 • Tamas Dobray, DJ-rezervă - X D;
 • Delia Gabor, prezentatoare de știri - XII A;
 • Matyas Mehes, DJ-rezervă - XII D;
 • Greta Peter, prezentatoare de știri - X G;
 • Andrei Pintea, DJ - XII A;
 • inf. Romeo Farcău - suport tehnic;
 • prof. Ioana Văsuț - coordonator;
 • coolOvidiu Chilințan, consultant.

 

Echipa 2014-2015:

 • Greta Peter, DJ - IX G;
 • Florentina Chiș, DJ - IX D;
 • Andrei Pintea, DJ - XI A;
 • Tamas Dobray, DJ - IX D;
 • Corina Achim, „vocea radioului” - XII H;
 • Delia Gabor, prezentatoare de știri - XI A;
 • Andreea Mureșan, prezentatoare de știri - IX G;
 • Narcisa Costescu, prezentatoare de știri - IX B;
 • Matyas Mehes, DJ-rezervă - XI D;
 • inf. Romeo Farcău - suport tehnic;
 • prof. Ioana Văsuț - coordonator
 • coolOvidiu Chilințan - Radio Unu, consultant.

 

Echipa 2013-2014:

 • Emil Ardelean, DJ - XI D;
 • Andrei Pintea, DJ - X A;
 • Diana Tulba, DJ - XI E;
 • Corina Achim, prezentatoare de știri și „vocea radioului” - XI H;
 • Delia Gabor, prezentatoare de știri - X A;
 • Cristian Torja, DJ-rezervă - XI D;
 • Daniel Hamza, designer logo - IX D;
 • inf. Romeo Farcău - suport tehnic;
 • prof. Ioana Văsuț - coordonator.

Noutăți

Trecut, prezent și viitor

Amplasată într-o zonă centrală, nu departe de centrul vechi al municipiului Satu Mare, pe strada Ioan Slavici nr. 4, ne întâmpină clădirea unei prestigioase școli: Colegiul Național „Ioan Slavici”, școala care își are originile la începuturile secolului al XIX-lea și care a continuat să funcționeze ca unitate de învățământ până astăzi. Prestigiul acestui mare colegiu se datorează profesionalismului cadrelor didactice, dotării deosebite a colegiului, dar, mai ales numărului mare de absolvenți care, urmând apoi învățământul superior, au devenit personalități ale vieții științifice și culturale românești sau distinși reprezentanți ai românismului în străinătate, precum și unei întregi pleiade de învățători și educatoare, care după absolvirea Școlii Normale, au modelat cu pricepere și cu dăruire sute de generații.

Vă așteptăm cu porțile deschise la Colegiul Național „Ioan Slavici” ca să deveniți buni profesioniști, oameni de calitate, deoarece, așa cum spunea Ioan Slavici, patronul spiritual al colegiului nostru:

 

Ne-am ridicat și ne ridicăm unii prin alții, și cu toții prin noi înșine.
Ioan SLAVICI
Ioan SLAVICI
1848 - 1925

 
Dir. prof. Simona Păcurar
Dir. adj. prof. dr. Alina Dragoș